Okulary ochronne

Okulary ochronne to jeden z podstawowych środków ochrony indywidualnej, który ma na celu zabezpieczać oczy przed urazami podczas wykonywanej pracy, na przykład spawalniczej, gwarantując jednocześnie niezbędny komfort widzenia. W zależności od rodzaju zagrożeń na danym stanowisku pracy stosuje się wyroby wykonane z różnego rodzaju materiałów i wyposażone w stosownie dobrane soczewki. Na rynku można spotkać się z szeroką gamą okularów BHP posiadających szybki pokryte specjalistycznymi powłokami.

Jest 69 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 50 z 69 elementów
Pokazuje 1 - 50 z 69 elementów

Zakres zastosowania

Okulary ochronne BHP stosuje się w miejscach pracy, w których mamy do czynienia z różnego typu zagrożeniami, ze względu na odpowiednie wymagania BHP na danym stanowisku. Jak pokazują statystyki, każdego dnia ponad 600 osób ulega urazom oczu ze względu na brak korzystania ze sprzętu ochronnego. Z problemem tym pomagają sobie poradzić specjalnie dedykowane w tym celu okulary. Aby móc precyzyjnie określić obszar stosowania danych okularów i dokonać prawidłowego doboru produktu, na soczewkach stosuje się odpowiednie oznaczenia parametrów w postaci cyfr od 3 do 9.

Oznaczenia

Okulary zależności od stopnia oraz rodzaju zabezpieczeń przed szkodliwymi czynnikami, mogą posiadać oznaczenia wyrażone liczbowo. Te oznaczone numerem 3 chronią przed rozbryzgami cieczy; z 4 dają ochronę przed pyłem, 5 to ochrona przed gazem albo pyłem mniejszym niż 5 mikrometrów; z kolei okulary z 8 ochraniają przed szkodliwym działaniem łuku elektrycznego; 9 to ochrona przed gorącymi ciałami stałymi albo stopionymi metalami.

Tego typu okulary cechować mogą się również zróżnicowaną wytrzymałością mechaniczną. W związku z tym stosuje się oznaczenia literowe: okulary z literą S to podwyższona wytrzymałość, z F dają odporność na uderzenia o niskiej energii, z B - o średniej energii, z kolei literą A - o wysokiej energii. Szybki w okularach mogą być odporne na uszkodzenie ich powierzchni wywołane drobnymi cząsteczkami pyłu i wówczas stosuje się symbol K, oraz na zaparowanie, co oznaczone jest literą N.